Tovar v akci

Naša cena 8,99 €
skladom
Naša cena 6,99 €
skladom
Naša cena 6,99 €
skladom

Najpredávanejší

Naša cena 8,99 €
skladomAj kabelky majú svoju históriu!

 

Všetko má svoju históriu a to sa týka aj neoddeliteľnej časti ženského každodenného života, kabeliek. Tie sa začali používať už pred 14. storočím. Prvé zmienky hovoria o taškách okolo pása. V tom čase však kabelky zdobili prevažne chlapskú časť populácie a k ženám sa kabelky dostali až o trochu neskôr. Hovorí sa tiež o tom, že kabelky slúžili zároveň aj ako peňaženky. To by vysvetľovalo prečo ich nosili prevažne chlapi.


Ešte pred úplne prvou érou kabeliek treba pripomenúť, že okrem prenášania cenností, ženy využívali kabelky prvotne skôr ako tašky. Prenášali v nich totiž rôzne bylinky. Ako plynul čas, ženy museli vlastniť zvlášť na každú príležitosť inú kabelku. V nej sa vždy nachádzal rúž, púder a flakón parfému. V tomto čase sa výraz „kabelka“ ešte ani nevyužíval. Toto pomenovanie vzniklo až v období vzniku nového druhu kabeliek, ktoré sa nosili v rukách. Tie mali už aj zámok a vo vnútri boli priehradky.

historické momenty kabeliek


1800 – 1900: Nová doba kabeliek

Kabelky sa stali módnym výstrelkom niekedy na prelome 18. a 19. storočia. Ženy začali kabelkám venovať stále väčšiu pozornosť aj v rámci módy. Prvé kabelky boli ručne vyrobené z najrôznejších dostupných tkanív. V 19. storočí vznikali nové postupy a metódy výroby kabeliek a to už aj za pomoci materiálov ako železo či leštená oceľ, ktorými boli kabelky zdobené. Veľkostne sa postupne vyrábali aj kabelky, ktoré sa mohli využiť aj na cestovanie či nakupovanie.

 

retro kabelky


 

1900 – súčasnosť: Ošiaľ kabeliek pokračuje

Od 20. storočia sa kabelky vyvíjali rýchlym tempom a výsledkom toho sú prosperujúce značky s najširšou ponukou kabeliek na trhu. Obrovský trend vyvolaný potrebnými kabelkami trvá dodnes. Boli síce vyrobené empatiou žien, no do popredia sa stavala stále viac aj praktická stránka ich nosenia. To je dôvodom prečo sú dnes na trhu štýlové listové kabelky, cez plece, zipsové, na gombík, kožené kabelky, dokonca plastové a iné rôzne kabelky. Všetky totiž nájdu svoje využitie.

 

kabelkový ošiaľ

Od 20. storočia sa dostala do popredia niekedy aj preceňovaná dôležitosť značky kabeliek. Medzi celosvetovo známymi však stále nájdeme značky ako Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Dior, Chanel, Yves Saint Lauren, Versace, Donna Karan, Hermes a Prada.

No nezabúdajme, že netreba podľahnúť predraženým značkovým kabelkám nato, aby sme boli trendy a praktické zároveň. Preto si nezabudnite pozrieť ponuku našich kabeliek, ktoré z Vás spravia výnimočnú. Jedinečné kabelky za jedinečné ceny nájdete len u nás na letnyhit.sk!

 

 

ODNjNG