Stalo sa už akýmsi pravidlom, že žena by nemala mať vo svojom šatníku len jednu kabelku. Sú však situácie, kedy sa kabelky, ktoré nosíme často, veľmi rýchlo opotrebujú, a naopak tie, ktoré nosíme len príležitostne, zapadnú prachom. Ako sa správne starať o kabelku tak, aby bola v prípade potreby okamžite pripravená na nosenie?
Skladujte ju čistú
Predtým, než kabelku uložíte do skrine je potrebné z nej všetko vybrať, dôkladne ju vyprášiť a odstrániť z nej všetky omrvinky či drobné smietky. Ideálne je skladovať kvalitnú kabelku v látkovom vrecku, ktoré zabráni usadaniu prachu a nečistôt. Ak ju dlhšie nepoužívate, vložte do nej novinový papier, aby nestratila svoj tvar.
Kožené kabelky by ste mali skladovať na tmavom chladnom mieste, kam nepreniká slnečné žiarenie. Farba na kožených kabelkách je citlivá na svetlo a pri dlhšom vystavení slnečným lúčom by mohla stratiť svoju farbu a vyblednúť. Rovnako tiež kabelky nesušte v blízkosti radiátora ani ju nevystavujte nadmernému tepelnému žiareniu (napr. fénu). Koža sa môže zničiť a zdeformovať.
Starajte sa o ňu aj počas nosenia
Je prirodzené, že ženy nosia v kabelke aj kozmetiku. Pred dôležitým stretnutím je potrebné sa prepudrovať, narúžovať si pery či nalakovať nechty. Ak sa nachádzate mimo domova, veci uložené v kabelke poslúžia kdekoľvek a kedykoľvek. Práve kozmetika je však najčastejším zdrojom nečistôt v kabelke. Kozmetické produkty preto noste zvlášť v extra vrecku. Predídete tak výraznému znečisteniu futra kabelky.
Kabelky nikdy neperte ani nesušte na radiátore!
Fakt, ktorý platí nielen v prípade kože, ale aj kabeliek vo všeobecnosti. Praním sa kabelka môže výrazne opotrebovať, zdeformuje sa jej tvar a rovnako aj jej farba môže veľmi rýchlo vyblednúť. Po vyčistení ju voľne zaveste za uši v priestore a nechajte prirodzene uschnúť. Nesušte ju na radiátore ani horúcim vzduchom z fénu. Tým všetkým by ste mohli kabelku výrazne poškodiť.
Čistenie kabelky
Ak sa chystáte na čistenie kabelky z ekologickej kože, nebudete to mať také náročné. Kabelku jednoducho ošetrite vodou s kvapkou saponátu a vytrite dosucha. Nikdy ju však neperte! Ak ste majiteľkou kabelky vyrobenej z textilu, pri jej čistení budete potrebovať silikónovú kefku alebo jemnú vlhkú handričku. Pomôcť si môžete aj špeciálnymi čistiacimi sprejmi na textil. Náročnejšiu údržbu si vyžadujú kožené kabelky, špeciálne tie lakované. Ich povrch je totiž veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, premočenie alebo mráz. Lakované kabelky preto nie je vhodné čistiť obyčajnými krémami, napr. na obuv, ale špeciálnymi prípravkami určenými pre laky.
Zabráňte premočeniu
Trendové kabelky je potrebné pravidelne impregnovať a tým ich chrániť pred vlhkosťou. Ak sa vám ale kabelka predsa len nedopatrením premočí a na jej povrchu zostanú nepekné škvrny, navlhčite ju jemným rozprašovačom a nechajte uschnúť. Potom ju jemne vyutierajte hubkou a natrite v odtieni kabelky.
TIP: Pri kabelke sa nesústreďujte len na jej povrch, ale aj na zips, ak ho obsahuje. Občas ich premažte včelím voskom alebo špeciálnymi vatovými tyčinkami, ktoré sú určené na čistenie šperkov. Zabránite tým jeho hrdzaveniu a následnému znefunkčneniu.
Ak sa vám zdá, že máte kabeliek doma predsa len málo, pozrite si našu ponuku - lacné kabelky za skvelé ceny!