Aj kabelky majú svoju históriu. Ako sa menili?

02.05.2018

Aj kabelky majú svoju históriu. Ako sa menili?

Každý vynález má svoj príbeh. Aj kabelky!

Prejdite si s nami mini seriál o tom, ako sa kabelky od 30. rokov minulého storočia menili.

Art deco

V dvadsiatych a tridsiatych rokoch to vrelo v Európe eleganciou a šarmom. Preto sa tu zrodili prvé kabelky na retiazke. Na vtedajšiu dobu elegantné, funkčné a ultramoderné. V súčasnosti by ste ich mohli ľahko nazvať tiež vintage kabelky. Na scénu však prichádza aj legendárny Louis Vuitton, ktorý prináša kabelku na bežné nosenie. A príbeh jednej značky si začal písať svoju históriu, ktorá trvá dodnes.

Vzostup tašiek cez rameno

Kabelky sa vplyvom vojny museli stať praktickejšími a väčšími. Do popredia sa dostáva dokonca drevo aj plast, keďže nie každý si mohol dovoliť zips a kožu. Neskôr, vo Francúzsku a v Amerike vidno doslova vzostup crossbody kabeliek.

Nástup Channel a Hermes

Protiklad vojenského štýlu, kedy sa kabelky začali zvýrazňovať, pútať farebnosťou či prevedením, ale hlavne svojou krásou a sofistikovanosťou. Z obdobia 50 a 60. rokov najviac vyčnieva nesmrteľná Channelka.

Návrat dlhých ramienkov, ale aj luxus 

Šesťdesiatky a 70. roky priniesli návrat malých kabeliek na dlhých a tenkých ramienkach. No vtedy prišiel na trh aj známy pán Gucci so svojou ikonickou Jackie O, a opäť priniesol v kabelkách malú revolúciu s názvom luxus.

Zväčšovanie kabeliek

 

Osemdesiate roky priniesli veľké kabelky a došlo tu ku skutočne masovej spotrebe rôznych tašiek, dokonca aj športových a zdravotných. Z fashion sveta však z tohto obdobia najviac vyčnieva kabelka s označením Birkin, ktorú musí poznať každá nákupná maniačka.

90. roky priniesli so sebou kabelky veľkosti asi ako hygienické vreckovky, s nápadnými logami. A pre niektorých výrobcov nebol problém prepožičať si značku za svoju.

21. storočie - moderné a aj pánske tašky

Známe svojou variabilitou a nekonečnými možnosťami výberu. Stačí si len nájsť svoj štýl, prípadne kabelku pre konkrétnu príležitosť a o nič iné sa trápiť nemusíte.

Aj u nás nájdete široký výber kabeliek, akých len chcete!

 

Rubriky blogu

ZjY5ZTV